ZEYTİNYAĞLI YER ELMASI

Zeytinyağlı yemekleri hep sevmişimdir ama zeytinyağlı yer elmasını ilk denemem ve biz çok beğendik özelliklede kayınpederim bayıldı mutlaka deneyin ,çok faydalı bir sebze yer elması.Yer elmasının  faydalarını sizler için www.yemekicmek.com adresinden araştırdım.

(YERELMASI

Orjinal Adı Bilgi
Helianthus tuberosus

Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Amerika Kıtası'dır. On yedinci yüzyılda Avrupa'ya getirilmiş ve oradan birçok yere yayılmıştır. Ülkemizde de bolca yetiştirilen çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir. 1,5 m'ye kadar boylanabilen topraküstü kesimleri, ayçiçeğine benzer. Ama, yaprak ve çiçekleri daha küçük olur. Yeşil renkli ve oval biçimli ince uzun yapraklarının ucu sivridir. Ağustos ile kasım ayları arasında açan 5-7,5 cm. çapındaki altın sarısı çiçekleri de iri sarı papatyalara benzer. Bitkinin konumuzu en çok ilgilendiren bölümü, patatese benzeyen bej, pembe-turuncu ya da açık kahverengi yumru kökleridir. Bol güneşli yerlerde, suyu iyi akıntılı (süzek) her türlü toprakta yetişen yerelmasının tarımı, daha çok fakir topraklarda yapılır. Ürün alındıktan sonra toprakta kalan minik yumruları ertesi yıl yeniden çimlendiğinden, aynı yerde başka tür bitkilerin yetişmesi güçleşir. Ancak, yerelması bitkisi aynı toprakta üst üste, yıllarca yetiştirilmeye dayanabildiğinden bu şekilde toprağı sarma durumu tarla sahibi için sakınca oluşturmaz. Bakıma da hiç gereksinim duymayan ve yetiştirilmesi çok kolay olan bitki, tohumlarıyla ya da yumruköklerinin bölünmesiyle üretilir.

Yerelmasının yumruköklerinin tadı enginara benzer. Bu tadı veren, yüksek oranda içerdiği inülin adlı maddedir. Nişasta bulundurmayan ve kalorisi sıfıra yakın olan tatlı yerelması kökleri çok iyi bir besin olduğu gibi, şeker hastalarına da salık verilir. Bitkinin sap ve yaprakları iyi birer hayvan yemidir. Ayrıca bitkinin yumruköklerinin mayalanmasıyla etanol (yani etil alkol ya da kısaca alkol) elde edilir. Yetiştirilmesi kolay olan, en fakir toprakta bile yılın dokuz ayında (sonbahar, kış ve ilkbaharda) ürün veren bitkinin alkol içermesi, ilerde enerji kaynağı olarak kullanılabileceğini akla getirmektedir.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı

Yerelmasının tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöyle sıralanabilir:

• Bedenin direncini artırırken kan şekerini yükseltmediği için şeker hastalarına her zaman tavsiye edilen bir besindir.
• Emzikli annelerde süt gelişini artırır.
• İdrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını hızlandırır.
• Safra gelişini artırır.
• Müshil etkisi vardır.
• Cildi güzelleştirir.
• Cinsel gücü artırıcı (afrodizyak) etkileri olduğu ileri sürülmektedir.

Bu yararlı etkileri, bitkinin yumruköklerini bol miktarda yemekle sağlayabileceğimizden burada herhangi bir ilaç reçetesi vermiyoruz. Dileğimiz, sıcak ve soğuk yemekler halinde yenebilen yerelmasının, aynen patates gibi, sıklıkla günlük yemek diyetimizde yer almasıdır.)

 

Benim tarifime gelince ,

 

GEREKLİ MALZEMELER:
1 kilo yer elması

1 adet kuru soğan

3-4 adet havuç

1 tatlı kaşığı domates salçası

1/2 çay bardağı zeytinyağı

1 yemek kaşığı toz şeker

tuz

1 portakalın suyu+ üzerini kapatacak kadar su (elmalar gözükecek)

 

HAZIRLANIŞI:

Tenceremize yağ ,tavla zarı doğranmış soğan ve salça alınarak biraz kavrulur.Ardından soyup kararmamaları için suda beklettiğiniz elmalar büyük büyük doğranır ve havuçlarda büyükce doğranarak tencereye alınır .

Şeker ve tuz ilave edilir ardından bir portakalın suyu ve bu yetmeyeceğinden üzerini kaplayacak kadar yaklaşış+1 çay bardağı kadar eklenir ve suyunu çekip elmalar ve havuçlar yumuşayana kadar pişirlir üzerine maydanoz veya derotu ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !